1 ژوئن 2016

آموزش ناشنوایان

آموزش ناشنوایان

یکی از مهم‎ترین جنبه‌های عدالت اجتماعی مربوط به ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی برای آحاد جامعه است. به طور خاص، در مورد افرادی که دارای ناتوانی‌های حسی و حرکتی هستند، این موضوع حساس‌تر است و می‌بایست زمینه مساعد برای رشد این عزیزان نیز فراهم شود. به عنوان مثال، یک فرد ناشنوا، احتمالا می‌تواند یک گرافیست بی‌نظیر باشد؛ وجود چنین امکانی، به هیچ وجه منتفی نیست و جامعه می‌تواند با فراهم کردن فرصت آموزش برای این فرد، صاحب یک هنرمند تراز اول شود. افراد با ناتوانی حسی یا حرکتی، نباید پشت سد محدودیت‌هایی که دارند متوقف شوند؛ و این میسر نیست، مگر با فراهم کردن زمینه رشد و آموزش مناسب، برای ایشان.

یکی از اهداف و آرمان‌های من و همکارانم در فرادرس، ایجاد دسترسی همگانی و آسان به آموزش‌های تخصصی بوده است. روزی نیست که ما از اقصی نقاط ایران عزیز، پیامی خوشحال کننده از موفقیت یک هم وطن، در بهره‌مندی از آموزش تخصصی‌اش نداشته باشیم. واقعا لذت‌بخش است که از یک منطقه محروم پیامی دریافت می‌کنیم و شاهد ثمر دهی تلاش‌مان در فرادرس هستیم؛ واقعا خستگی‌مان در می‌رود.

طبق آمار رسمی، در ایران از هر دو هزار نوزاد، تقریبا ۵ مورد مبتلا به اختلالات شنوایی هستند و از این رو، اختلالات شنوایی، یکی از شایع‌ترین نقایص بدو تولد است. با این آمار، روزانه در ایران حدود ۱۵ کودک ناشنوا یا کم‌شنوا متولد می‌شوند. طبق همین آمار، نرخ ناشنوایی در ایران، بالاتر از میانگین جهانی است، که نیازمند توجه و پیگیری جدی است. اما برای جمعیت فعلی ناشنوایان، باید امکان یک زندگی بهتر فراهم شود؛ که به نظر ما، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های این بهبود، در زمینه آموزش می‌تواند باشد.

در همین راستا، چند وقتی است که پروژه‌ای در دل فرادرس کلید خورده است: «فرادرس برای ناشنوایان». ما قصد داریم آموزش‌های منتشر شده در فرادرس را، حداقل موارد عمومی‌تر را، برای جامعه ناشنوایان ایران بازتولید و یا ترجمه کنیم و در این مسیر، به شدت نیازمند یاری از طرف افرادی هستیم که مسلط به زبان اشاره هستند و سابقه ارتباط با ناشنوایان را داشته‌اند. اگر خودتان این مهارت را دارید و یا فردی را می‌شناسید که می‌تواند ما را در این مسیر همراهی کند، از طریق این لینک، این موضوع را با ما مطرح نمایید.

ما هنوز در ابتدای راه هستیم و می‌دانیم که کاری سخت و البته بزرگ در پیش داریم. اگر فکر می‌کنید می‌توانید در ایجاد یک بستر آموزشی مناسب برای ناشنوایان، همراه ما در فرادرس باشید، ما خیلی مشتاقیم که این همراهی را شروع کنیم. بی‌صبرانه منتظریم تا ببینیم، دست در دست هم، چه کار می‌توانیم برای این فرشته‌های ناشنوا انجام دهیم.

اشتراک‌گذاری این مطلب:
 • facebook
 • twitter
 • gplus

با من در شبکه‌های اجتماعی همراه باشید:

دیدگاه‌ها

 1. مهسا تهذیبی
  ۱ آبان ۱۳۹۶

  سلام من دانشجوی دانشگاه تهران هستم و کاملا مسلط به زبان اشاره. خیلی مشتاقم با شما همکاری کنم . لطفا با من از طریق ایمیلیم تماس بگیرید

  • کلامی
   ۱۱ آبان ۱۳۹۶

   با سلام. از بابت ابراز آمادگی شما، بسیار سپاسگزارم. همکارانم در فرادرس، با شما تماس خواهند گرفت. پیروز، شاد و تندرست باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاه‌ها